NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Trzy objawy kretynizmu w polityce wobec niepełnosprawnych

Dodano: 26.07.2014, autor: Wojciech Kaniuka
kategoria: Polityka,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Pragnę zaprezentować bardzo krótki i subiektywny ranking kretynizmów, absurdów w polityce państwa wobec osób niepełnosprawnych.

1. Definiowanie aktywności społecznej wyłącznie poprzez aktywność zawodową. Głupotą jest uważanie osoby niepełnosprawnej, która pracuje za w pełni aktywną społecznie. Praca, a zwłaszcza telepraca, nie gwarantuje człowiekowi integracji społecznej. Uważam nawet, że w pewnym stopniu przyczynia się do procesu jego alienacji. Szerzej o tym problemie napisałem w artykule pt."Osoba niepełnosprawna a grupy i role społeczne", do lektury którego serdecznie zachęcam.

2. Praca a renta. Tutaj mam w zasadzie kilka pytań: Dlaczego osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym, która ukończyła studia wyższe nie może wypracować sobie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (zwanej potocznie zusowską), tylko jest skazana dożywotnio na rentę socjalną? Dlaczego w dobie nowych technologii i telepracy nie zdefiniuje się na nowo takich pojęć, jak "zdolność do pracy" i "niezdolność do samodzielnej egzystencji"? Dlaczego do renty socjalnej można - brzydko mówiąc - "dorobić" 70% przeciętnego minimalnego wynagrodzenia brutto, a do tzw. "emerytury mundurowej" znacznie więcej?

3. Dostęp do lekarzy specjalistów i do rehabilitacji w ogóle jest szalenie utrudniony. Ceny sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego dla osób niepełnosprawnych są wzięte z kosmosu, natomiast system wszelkiego rodzaju dofinansowań pozostawia bardzo wiele do życzenia. Dla mnie jednym z największych absurdów jest to, iż będąc facetem po trzydziestce nie mogę sam pojechać do sanatorium, ponieważ NFZ ma swoje - kompletnie oderwane od rzeczywistości - wizje.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły