NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Miejski internet w Wałbrzychu – na początek w Śródmieściu

Dodano: 25.07.2014, autor: @Ma'Thek
kategoria: Wiadomości,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Darmowy dostęp do internetu w miejscach publicznych w centrum – to jeden ze zwycięskich projektów Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego przegłosowanych w zeszłym roku. Teraz miasto przystępuje do jego realizacji – wyznaczono już punkty, w których zamontowane będą nadajniki sieci Wi-Fi, trwają również konsultacje z potencjalnymi operatorami telekomunikacyjnymi naszego miejskiego internetu.
Usługa ma być świadczona od IV kwartału bieżącego roku. Swoim zasięgiem obejmie najważniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca w Śródmieściu. Nadajniki zostaną zainstalowane w punktach objętych monitoringiem. Zasięg sygnału nie przekroczy 120 metrów w otwartym powietrzu – a przecież centrum Wałbrzycha jest gęsto zabudowane. Pewnych jest 8 lokalizacji umieszczenia nadajników sieci: Limanowskiego 8, 1 Maja 6, gen. Zajączka 1, Moniuszki 20, Gdańska 2, Gdańska 10, Mickiewicza 15 oraz Al. Wyzwolenia 34. Zasięg bezproblemowo powinniśmy złapać m.in. w Rynku, w Amfiteatrze, w Bibliotece pod Atlantami, na placu Magistrackim, na placu na Rozdrożu, na placu Kościelnym.
Liczący na darmowe korzystanie z dobrodziejstw internetu bez ograniczeń powinni natychmiastowo ostudzić swój zapał. Po pierwsze – nie jest jeszcze przesądzone, czy znajdzie się operator gotowy świadczyć tę usługę całkowicie bez opłat od użytkowników. Możliwe, że coś z portfela trzeba będzie wysupłać – każde połączenie będzie wymagało zalogowania się do usługi po uprzedniej rejestracji. Co istotne – pojedyncza sesja z zasobami sieci nie będzie mogła trwać dłużej niż jedną godzinę. A to nie wszystkie ograniczenia.
Jeden użytkownik miesięcznie będzie miał do dyspozycji maksymalnie 750MB transmisji danych – to suma odbieranych, jak i wysyłanych pakietów. Prędkość – 512kb/s – również nie powala na kolana. Takie osiągi mogły być szczytem marzeń dekadę temu. Korzystanie z usług peer2peer będzie niemożliwe, można więc zapomnieć o ściąganiu czegokolwiek. No i dostęp do witryn uznanych za nieodpowiednie (seks i przemoc) będzie bezwzględnie zablokowany.
Po co komu więc taki ograniczony, ukrócony i utrudniony dostęp do internetu? Argumenty za mogliby przedstawić użytkownicy Wi-Fi w autobusach komunikacji miejskiej oraz na Dworcu Miasto. Miejski internet ma służyć podobnym celom, jak wymienione wcześniej usługi – korzystać z niego będą przede wszystkim posiadacze urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Dzięki temu będą mogli w miarę komfortowo sprawdzić pocztę czy szybko przejrzeć strony www w poszukiwaniu istotnych dla nich informacji. I równie szybko zerwać połączenie z siecią. Miejski Internet z założenia nie będzie więc stanowił sensownej alternatywy dla komercyjnych ofert Orange, Playa, Plusa i innych dostawców internetu.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły