NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Idealne miejsce na samochód

Dodano: 07.06.2015, autor: @haiku
kategoria: Motoryzacja,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Samochód, niezależnie od marki, jest przydatny tylko wtedy, gdy jest sprawny. Stawianie go pod przysłowiową chmurką nie jest najlepszym rozwiązaniem, więc gdzie na posesji zaparkować.

Garaż, czy wiata - plusy i minusy

Coraz częściej można zauważyć, że tradycyjny garaż, czyli jednostanowiskowy przestaje spełniać swoją funkcję. Każdy z członków rodziny chce być niezależny, dlatego też małżonkowie mają odrębne auta, co stwarza zaś poważny problem, jeśli chodzi o parkowanie obydwu w garażu. Wciąż najczęściej wybiera się takie projekty domów, w jakich uwzględnione jest miejsce na samochód, aczkolwiek jest to dodatkowy, nierzadko pokaźny koszt. Wynika to z faktu, że aby uzyskać odpowiednią przestrzeń dla dwóch pojazdów, trzeba jeszcze doliczyć do metrażu podłoża powierzchnię, jaką zajmą ściany. W ten sposób taki garaż może mocno powiększyć ogólny metraż całego budynku, a zarazem zmniejszyć dostępną przestrzeń mieszkalną, zwłaszcza gdy działka nie jest zbyt duża. Większy koszt również wynika z konieczności zakupienia dwóch bram zamiast jednej, bądź jednej o niestandardowych wymiarach. Często też problematyczne może być ustawienie wjazdu do bramy, tak by było najbardziej funkcjonalne na co dzień. Trzeba też pamiętać o tym, że wjeżdżające i wyjeżdżające samochody robią sporo hałasu, tym bardziej, jeśli garaż znajduje się bezpośrednio w domu.

Garaż przylegający - jaki jest dobry

Alternatywą więc jest wersja garażu, który będzie stał oddzielnie. Wybierając pomiędzy garażem przylegającym, a wolno stojącym, ten pierwszy jest zwykle tańszy. Jednak to jeszcze jest uzależnione od doboru materiałów, od powierzchni, jaką będzie zabierać. Ważne jest też to, czy taki garaż przylegający będzie miał swoim wyglądem nawiązywać do konstrukcji domu, czy też nie. Jeśli właściciel posiadłości zapragnie postawić garaż na podobieństwo stylu architektonicznego, w jakim utrzymany jest budynek, musi liczyć się z tym, że takie przedsięwzięcie będzie niezwykle kosztowne. Zazwyczaj wynika to z faktu, że zadaszenie takiego garażu będzie musiało być wykonane z dokładnie tych samych materiałów, co dach budynku mieszkalnego. Niekiedy też może na takim wyborze stracić nieco praktyczność garażu, jeśli dach nie będzie mieć prostej konstrukcji. Zaletą zaś jest niewątpliwie to, że ma się tutaj większe pole manewru, jeśli chodzi o miejsce, w jakim można zamontować bramę. Może się ona znajdować zarówno od frontu, jak i z boku, czy nawet na tyłach budynku. Budując ten garaż, można więc komfortowo zorganizować życie rodzinne i miejsce na parking, tak by te dwie konstrukcje ze sobą nie kolidowały.

Garaż wolno stojący i możliwości

Dla niektórych być może najlepszym rozwiązaniem będzie garaż drewniany, zwłaszcza w wersji wolno stojącej. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich wariantów, tutaj można zauważyć, że garaż nie zabiera zbyt wiele miejsca. Dzieje się tak ze względu na ściany, które są wykonane z jednolitego materiału, ekologicznego, a przy tym izolującego, który sam w sobie jest wystarczający. Ktoś, kto stawia garaże drewniane, może przyznać, że grubość ściany ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli rozważa się postawienie garażu dwustanowiskowego. Na podstawie zamieszczonych na tej stronie zdjęć i opisów, można się przekonać o tym, jak korzystny jest wybór takiego materiału, jak właśnie drewno: http://ogrodolandia.pl/garaze. Często nawet okazuje się, że wcale nie trzeba specjalnie wydawać dodatkowych środków na budowę takiego garażu, jeśli pozostało jeszcze drewno, z którego budowano dach domu. Koszt takiej inwestycji może być więc znikomy, tym bardziej, że można zdecydować się na stosunkowo niedrogie materiały, jakie posłużą do pokrycia dachu. Ponadto taki garaż można postawić w odległym miejscu od domu, co znacznie poprawi komfort życia na co dzień. Takie miejsce parkingowe ze względu na materiał, jest energooszczędne, a przy tym łatwo i szybko można zmontować taką konstrukcję. Im zaś kubatura takiego garażu jest prostsza, tym mniej miejsca zajmie i tym lepiej będzie się komponować z otoczeniem.

Wiata garażowa - praktyczna, czy kłopotliwa

Wiata garażowa to z kolei rozwiązanie tańsze, ale to oczywiście będzie uzależnione od wielu czynników. Są bowiem zadaszenia pod samochód tego typu, które można postawić mieszcząc się w kwocie 4 tysięcy złotych i takie, w jakie trzeba zainwestować nawet i do 20 tysięcy złotych. Im bardziej więc będzie ona dekoracyjna i większa, tym oczywiście droższa. Skupiając się natomiast na walorach praktycznych, można się doszukać kilku mankamentów, mianowicie samochód nie jest całkowicie osłonięty. Szczególnie ma to miejsce wtedy, gdy wiata składa się wyłącznie z dwóch, bądź czterech słupków i z dachu. W dodatku pomimo tak prostej konstrukcji nie można zapomnieć o tym, że by była ona bezpieczna, koniecznie trzeba zadbać o podłoże. Powinno być ono nie tylko utwardzone, ale i samochód powinien stać na podwyższeniu. W ten sposób pod dachem nie będzie się zbierać woda i auto nie będzie stać w kałuży. Wiata, podobnie, jak garaż, może być wolno stojąca, jak i przylegająca do budynku. Zdecydowanie bardziej efektownie prezentuje się ta, która nie przylega do domu, chociaż ta potrzebuje nieco więcej miejsca. Należy też pamiętać o tym, że wiata może służyć wyłącznie jako miejsce parkingowe dla samochodu, natomiast nic raczej pod nią nie będzie można magazynować. Głównie z tej przyczyny, że takie zadaszenie nie zapewni odpowiedniego osłonięcia przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto pod taką wiatą jest w zasadzie wyłącznie wydzielone miejsce na taką szerokość, by zmieścił się pod nią każdy rodzaj pojazdu. Nie przewiduje się natomiast umieszczania w niej żadnych dodatkowych przedmiotów. Może to być problematyczne, gdyż z jednej strony wiata nie zajmuje wiele miejsca, a z drugiej nie oferuje też zbyt wiele: jej przeznaczenie jest z góry przesądzone.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły