NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

ZAPORA W CHINACH SPOWALNIA OBROTY KULI ZIEMSKIEJ

Dodano: 14.03.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Technika,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Niedawno ukończona gigantyczna Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy wpłynęła nie tylko na lokalne środowisko, ale także na ruch całej planety. NASA potwierdza, że Chińczycy spowolnili obrót i przechylili oś obrotu naszego globu.
Jeszcze nie tak dawno Wielki Mur Chiński uchodził za budowlę bez trudu widoczną gołym okiem z kosmosu. Dziś wiadomo, że to mit, bo nie pokaźna długość muru ma tu znaczenie, lecz jego szerokość, a ta wypada marnie w stosunku do rozmiarów przeciętnej autostrady. Za to inżynierowie Państwa Środka mogą się pochwalić innym osiągnięciem - zbudowali konstrukcję, która może i nadal nie jest widoczna z kosmosu, ale wpływa na ruch całej planety.

Jak wydłużyć sobie dobę

Zapora Trzech Przełomów pod wieloma względami jest "naj". To nie tylko największa hydroelektrownia na świecie, ale również najdroższy pojedynczy projekt budowlany stworzony przez człowieka. Pochłonął już 37 mld dol., spowodował też zalanie 17 miast, 14 miasteczek i ponad 3 tys. wsi, z których łącznie ewakuowano 1,26 mln ludzi. W ubiegłym roku prewencyjnie przesiedlono kolejne 100 tys. osób, które były narażone na niebezpieczeństwo w wyniku awarii zapory lub trzęsienia ziemi.
Okazało się bowiem, że nowy sztuczny akwen o powierzchni 640 km kw. wpływa na okoliczne płyty tektoniczne. 40 mld ton wody napiera na płyty i zwiększa ich aktywność sejsmiczną.

Zgromadzenie w jednym miejscu tak olbrzymiej ilości wody ma jeszcze jedną konsekwencję, choć trudno w nią uwierzyć - spowalnia ruch obrotowy naszej planety! Z raportu opublikowanego przez amerykańską agencję kosmiczną NASA wynika, że ta zmiana, choć mała, jest jednak możliwa do zmierzenia.

Zjawisko jest proste. Każdy, kto widział kręcącego piruety łyżwiarza, dobrze je zna. Gdy łyżwiarz trzyma ręce złożone przy ciele, wiruje szybko, ale wystarczy, że rozłoży je szeroko, i natychmiast zwalnia prędkość wirowania. Umieszczenie 40 mld ton wody ok. 100 metrów nad poziomem morza zadziałało jak rozłożone ręce łyżwiarza. Przesunięcie masy względem osi obrotu naszej planety sprawiło, że Ziemia zaczęła obracać się nieco wolniej. Dokładnie o 0,06 mikrosekundy. Dodatkowo oś obrotu naszej planety pochyliła się o 2 cm. Jednym słowem, mają rozmach!

Ile to czasu

0,06 mikrosekundy. Ile to właściwie jest? Najpierw trzeba wiedzieć, że mikrosekunda to jedna milionowa część sekundy. Biorąc pod uwagę, że cała dobra trwa 86 tys. 164 sekundy (23 godz. 56 min i 4 s), wychodzi na to, że udało im się wydłużyć dobę o jakieś 0,0000000000007 proc. Co w tym czasie może się wydarzyć? Na przykład światło w próżni pokona dystans ok. 18 m.

Ale czy ta zmiana długości doby na czymś zaważy? Absolutnie nie. Zmiana prędkości obrotu Ziemi zdarza się dość często - z reguły w wyniku silnych trzęsień ziemi.

Trzęsienie, które dotknęło zachodni Pacyfik i spowodowało w 2011 r. niszczycielskie tsunami w Japonii miało siłę 8,9 w skali Richtera. W jego wyniku nasza planeta zwolniła swój obrót o 1,6 mikrosekundy. Podobnie było pod koniec 2004 roku, gdy trzęsienie o sile 9,1 skróciło dobę o pokaźne 6,8 mikrosekundy. W obu przypadkach po kilku miesiącach okres obrotu Ziemi wrócił do normalnego stanu. Należy również pamiętać, że Księżyc każdego roku spowalnia ruch obrotowy Ziemi aż o 15 mikrosekund. Choć więc spowodowaną przez Chińczyków zmianę ruchu Ziemi i długości doby daje się zmierzyć, to jednak nie ma ona większego znaczenia
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły