NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

TRANSPARENTNY BETON

Dodano: 24.02.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Został wynaleziony przez węgierskiego architekta Arona Losoncziego i ma szansę wprowadzić bardzo wiele zmian w budownictwie. Jako materiał wykończeniowy daje on niezwykłe możliwości aranżacji wnętrz. Materiał ten, nazwany Litracon, stanowi połączenie betonu i włókien światłowodowych. Dzięki takiej kompozycji przepuszcza światło a po drugiej stronie widać prześwitujące cienie. Transparentny beton, nazywany też „przejrzystym betonem” jest mocny jak kamień i może być wykorzystywany do produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych i paneli. Ze względu na niewielkie rozmiary włókien optycznych, wtapione są one znakomicie w strukturę betonu między elementami kruszywa. Uzyskuje się w ten sposób dwa oddzielne materiały (szkło i beton), a zupełnie nowy surowiec, jest jednorodny w strukturze, jak i w wyglądzie zewnętrznym. Z uwagi na równoległe ułożenie włókien, zmiany w natężeniu światła określane jako „świetlne informacje” przekazywane są z jaśniejszej strony muru na ciemniejszą bez większych zmian. Do najciekawszych form tego zjawiska należy ostry obraz cieni rzucanych po przeciwnej stronie ściany. Co więcej, kolorystyka światła pozostaje taka sama. Tysiące włókien optycznych tworzy matrycę i biegnie równolegle między zewnętrznymi powierzchniami każdego bloku. Proporcjonalnie włókna stanowią niewielką zawartość bloku betonowego (jedynie 4%), dlatego też w dalszej odległości Litracon wydaje się być zwykłym betonem. Dzięki możliwości przewodzenia (przenikania) światła, można z tego materiału budować nawet kilkumetrowe ściany, które przepuszczają promienie słoneczne bez większej straty światła nawet do 20 metrów. Materiał ten nadaje się również doskonale do budowania konstrukcji nośnych, włókna szklane nie mają bowiem wpływu na wytrzymałość betonu. Bloki można produkować w różnych rozmiarach i mogą być osadzone w izolacji termicznej. Można sobie wyobrazić np. podłogę z takiego materiału pokrytą przeźroczystym laminatem, poprzez którą widać dokładnie co dzieje się piętro niżej. Transparentny beton składa się z : 96% betonu, 4% światłowodów (włókien optycznych), jest bardzo wytrzymały, jego gęstość 2100-2400 kg/m³, standardowy rozmiar bloku 600x300mm, grubość 25-500mm, wykończenie polerowane, wytrzymałość na ściskanie 50N/mm², rozciąganie 7N/mm².
Została stworzona odmiana tego kompozytu o nazwie Litracon pXL, która nie zawiera światłowodów, tylko polimer PMMA, o udziale objętościowym również wynoszącym 4%. Obniża to cenę materiału i wpływa na jego właściwości. Panele są wzmocnione przez polimer a ich ułożenie jest podobne do układu pikseli na ekranie LCD. Wspomaga to tworzenie wzorów i napisów. Można tworzyć obiekty 3D, złożone z zakrzywionych form. Zapewnia to możliwość projektowania np. posągów lub podświetlonych mebli ulicznych.

Transparentna ceramika spinelowa.

W Naval Research Laboratory opracowano cykl procesów tworzenia transparentnej ceramiki spinelowej, która ma lepszą przeświecalność od szkła, szafiru i innych materiałów stosowanych tradycyjnie w wysoko energetycznych laserach, oknach, lekkich pancerzach. Naukowcy podczas badań wykorzystywali doświadczenia wynikające ze stworzenia transparentnego betonu. Unikatowa metoda polega na powszechnie stosowanym prasowaniu na gorąco w wysokiej próżni i jest następnie spiekany w przezroczyste ciało stałe. Rozwiązanie opracowane przez NRL zawiera nową metodę powlekania za pomocą równomiernego rozpylania warstw spinelowego proszku wraz z dodatkami ułatwiającymi spiekanie. Dodatkowo proces spiekania został zmodyfikowany w celu całkowitego wyeliminowania pozostałości LiF przez odparowanie, a tym samym unikanie niepożądanych reakcji chemicznych. Wytwarzanie przeźroczystych materiałów nie jest niczym nowym, bowiem potrafili je już wytworzyć w starożytności. Jednakże ten typ materiału jest czymś innym, czymś co wyróżnia go pośród innych transparentnych wyrobów. Posiada, tzw. uporządkowanie dalekiego zasięgu, czyli sieć krystaliczną. Taki materiał może być wykorzystany do produkcji elektroniki, laserów wysoko energetycznych a także przeźroczystych materiałów o niezwykle wysokiej odporności. Nowa transparentna ceramika może zrewolucjonizować rynek szyb i okien, które staną się mocniejsze i bardziej wytrzymałe a nawet kuloodporne dzięki ceramicznym dodatkom lub warstwom. Połączenie z systemem szkła BGG może przynieść dodatkowe korzyści w kwestii wytwarzania nowoczesnych kompozytów ceramiki amorficznej z krystaliczną. Taka kombinacja zapewnia doskonałą transmisję optyczną światła widzialnego oraz promieniowania podczerwonego o niskiej energii (200-5000nm), co jest lepszym wynikiem niż w przypadku godnego podziwu szafiru. Ceramika spinelowa jest uniwersalna, można więc wytwarzać duże jak i skomplikowane kształty, jedynym ograniczeniem jest wielkość komory do spiekania.
Polskie firmy też mają swój udział w tych innowacyjnych pracach. Gdańska Spółka pragnie udowodnić, że z betonu można stworzyć prawdziwe „cuda”. Meble, grzejniki, płyty podłogowe i ścienne. Beton używany w tym procesie jest przeźroczysty, świeci w nocy a także oczyszcza środowisko. Jest to beton wysokich wartości. Zamiast tradycyjnych dodatków stosowane są tutaj specjalne pyły. Dzięki temu uzyskuje się mniejsze przekroje elementów. Laboratorium tej spółki w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym stworzyło technologie łączenia tkanin szklanych i węglowych z betonem wysokowartowościowym. Uzyskany kompozyt betonowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością przy niskiej grubości i wadze. Daje to nieograniczone możliwości formowania i zastosowania we wzornictwie przemysłowym, prefabrykacji elementów architektonicznych, jak i wykonywaniu całych obiektów w formach dotychczas nieosiągalnych. Z betonu można wykonać praktycznie wszystko. Począwszy od małych form, takich jak popielniczki czy stojaki, poprzez meble wewnętrzne i zewnętrzne, napisy reklamowe. Specjalnie opracowany beton umożliwia też nanoszenie obrazu fotograficznego. Produkowany jest również specjalny cement, który zawiera w sobie nanokrystaliczny tlenek tytanu. Płyty elewacyjne, ławki, donice i inne elementy małej architektury z wykorzystaniem betonów z nanokrystalicznym dwutlenku tytanu jako fotokatalizatorem przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń środowiska i dodatkowo dłużej zachowują pierwotną estetykę poprzez efekt samooczyszczenia pod wpływem działania światła słonecznego. Takie elementy betonowe oczyszczają powietrze z dymów, siarczanów i rozkładają te zanieczyszczenia. Nie zużywają się przy tym, bo są pasywnym katalizatorem. Budynki wykonane przy użyciu TioCem-u nie powinny więc porastać żadnymi zanieczyszczeniami. Produkowane w tej spółce płyty kompozytowe na bazie TioCem uzyskały najwyższą notę w badaniach przeprowadzonych przez Heidelberg Technology Center w Niemczech i uzyskał certyfikat TX Active, potwierdzający obecnie najwyższe zdolności fotokatalityczne tego produktu. Firma dysponuje też technologią pozwalającą na wykonanie betonu transparentnego zarówno w mniejszych, jak i w większych formach przestrzennych. Efekt przeźroczystości uzyskuje się poprzez zatopienie w matrycy betonu włókien światłowodowych. Niestety, produkty spółki nie są dostępne na naszym rynku. Firma promuje swoje produkty na rynku amerykańskim. Wraz z naukowcami z Politechniki Gdańskiej trwają prace nad najnowszym produktem, betonem fluorescencyjnym. Elewacje z niego wykonane będą po zmroku świeciły w ciemności.
Obecnie Gdańska firma zbiera kapitał na uruchomienie następnej produkcji. Będą to ekologiczne płyty okładzinowe z betonu o właściwościach redukujących zanieczyszczenia w powietrzu, a także mebli i innych elementów użytkowych, które przyspieszają rozkład zanieczyszczeń.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły