Dodano: 20.05.2018, autor:
@Marta2802kategoria:
Prawo, ocena:
brak, rodzaj:
OgólnodostępnyOdbywanie kary w tym systemie jest szansą dla skazanego na nieprzebywanie w zakładzie karnym, jego zachowanie, to gdzie aktualnie przebywa jest kontrolowane za pomocą środków technicznych. Ma obowiązek noszenia przez cały czas specjalnego nadajnika.
Dozór elektroniczny można otrzymać po spełnieniu określonych przesłanek ujętych w art. 43 Kodeksu karnego wykonawczego: wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczająca roku i nie mamy do czynienia z recydywą wielokrotną, skazany posiada miejsce stałego pobytu, osoby pełnoletnie wspólnie z nim zamieszkujące wyraziły na to zgodę.
Warto zaznaczyć, że udzielenie zgody na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest instytucją fakultatywną, co oznacza, że pomimo spełnienia wszystkich warunków, sąd i tak takiej zgody nie musi wyrażać. W szczególności będzie to miało miejsce wtedy, gdy oceni, że odbycie kary w omawianym systemie nie spełni podstawowych celów, jakie stawia się przed karą kryminalną. W praktyce jednak, w przeważającej liczbie spraw, w których kieruje się do sądu wniosek o dozór elektroniczny, w sytuacji, gdy spełnione są wskazane przesłanki, sądy udzielają zgody na taki sposób wykonywania kary. Jest to korzystne dla skazanego, który może dzięki temu wykonywać pracę zawodową oraz żyć w warunkach wolnościowych. Skazany ma wyznaczone konkretne godziny, w których może przebywać poza miejscem zamieszkania np., w celu wykonywania pracy, robienia zakupów.
Jeśli nasz artykuł Państwa zainteresował i chcielibyście Państwo uzyskać więcej informacji na temat tego zagadnienia prawnego lub innego serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Dominik Marchewki w Krakowie na ul. Słoneckiego 4/24 lub pod numerem telefonu 530 834 077.