NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY, A NIEMOŻNOŚĆ PRACY

Dodano: 05.11.2015, autor: @Aniela
kategoria: Wiadomości,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Każdego roku wzrasta liczba osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo. Firmy z wielu branż coraz chętniej zatrudniają osoby z orzeczeniem niepełnosprawności. Mimo to najnowsze badania wykazują, że wciąż bardzo mały procent osób niepełnosprawnych decyduje się na szukanie i podjęcie pracy.
Brak aktywności zawodowej ma wiele przyczyn. Dwie podstawowe to strach przed utratą świadczeń z ZUS (renty socjalnej) oraz złe rozumienie przepisów. Osoby niepełnosprawne posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności często łączy się ze stwierdzeniami w wydawanych przez instytucje orzekające dokumentach o całkowitej bądź częściowej „niezdolności do pracy”. Często do tych pojęć dochodzą jeszcze określenia takie, jak niezdolność do samodzielnej egzystencji. Zupełnie niesłusznie niektóre osoby wpisy takie asymilują z „zakazem pracy”.
Osoby niepełnosprawne mające wpisaną w orzeczeniu o niepełnosprawności „niezdolność do pracy” MOGĄ PRACOWAĆ. Decyzję o tym, czy konkretna osoba może pracować na stanowisku na, które aplikuje wydaje lekarz medycyny pracy. Decyzja ta nie jest równoznaczna z wpisem w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne mogą pracować w wielu branżach. Ważne, aby stanowisko i charakter pracy był dopasowany do możliwości i stanu zdrowia pracownika.
Drugą podstawową przyczyną przez, którą osoby niepełnosprawne rezygnują z podjęcia pracy jest strach przed utratą renty socjalnej i świadczeń z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala co kwartał limit zarobków, po którego przekroczeniu osoba niepełnosprawna traci prawo do pobierania renty socjalnej. Limit ten wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. Wiele osób niepełnosprawnych obawia się utraty świadczeń z ZUS i wpada w tzw. „pułapkę rentową”. Nie podejmuje prób zdobycia pracy lub pracuje za bardzo niskie wynagrodzenie.
Warto jednak szukać pracy i poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Praca dla osoby niepełnosprawnej, to nie tylko szansa zdobycia niezbędnych do życia środków finansowych, ale także forma rehabilitacji społecznej. Osoba niepełnosprawna aktywna zawodowa i funkcjonująca w społeczeństwie nabiera większej pewności siebie. Może się samorealizować. Nawiązuje ciekawe znajomości i przyjaźnie, poszerza swoje horyzonty. Ma to bardzo pozytywny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną. Zachęcamy osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności do zdobywania praktycznych, zawodowych umiejętności i kwalifikacji oraz do aktywnego poszukiwania satysfakcjonującej pracy.
Zachęcamy również same osoby niepełnosprawne do zapoznania się z http://partnerfirm.pl/moja-niepe lnosprawnosc-jako-atut-na-rozmow ie-kwalifikacyjnej-u-przyszlego- pracodawcy/


 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły