NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Pau Darco

Dodano: 22.10.2015, autor: Paweł Wiśniewski
kategoria: Zdrowie i Medycyna,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Pau Darco to rosnące w Brazylii potężne drzewo dochodzące do 40 m. wysokości. W czasie kwitnienia obfituje mnóstwem fioletowo zabarwionych kwiatów, które nie opadają z niego niemal do czasu pojawienia się nowych liści. Częścią drzewa wykorzystywaną do celów leczniczych jest jego kora, a właściwie jej wewnętrzna część.
Indianie brazylijscy leczyli przy pomocy Pau Darco różnego rodzaju dolegliwości takie jak: choroby płuc, prostatę, owrzodzenie śluzówki układu trawiennego, czyraki, zapalenie stawów, zapalenie pęcherza, gruczołu krokowego, choroby układu krążenia, gorączkę, ból gardła, czerwonkę i nieżyt jelit.
Już w ubiegłym stuleciu Pau Darco poddane zostało weryfikacji naukowej. Pierwszym wyodrębnionym z niego aktywnym specyfikiem został lapachol, przy czym interesującą rzeczą jest to, że w trakcie badań lepsze wyniki uzyskano w przypadku stosowania wyciągu z całości. Słabszą skuteczność odnotowano, gdy wyciąg poddawany był rafinacji lub też, kiedy podejmowano próby wykorzystania obecnych w niej pojedynczych związków chemicznych.
Lapachol testowany był w charakterze bariery dla cerkari przywier (corcarrias of achistosomes), przy czym stwierdzono jego wysoką skuteczność zapobiegania ich penetracji. Badano także skutki doustnego podawania lapacholu z wynikiem w postaci znacznej redukcji penetracji. Po zażyciu doustnym, lapachol wydzielał się na skórze, zapewne przez gruczoły łojowe, gdzie ponownie funkcjonował jako bariera miejscowa. Cerkarie bezskutecznie poszukiwały drogi przeniknięcia do organizmu żywiciela poprzez gruczoły łojowe lub w ich pobliżu, co narzuca wniosek, że lapachol mógłby być efektywnym środkiem chroniącym przed infekcjom.

Aktywność bakteriobójcza

Naukowcy z uniwersytetu w Recife w Brazylii dokonali wyizolowania lapacholu z kory drzewa Tabebuia avelianedae. Stojący na czele grupy badawczej de Lima opublikował raport, z którego wynika, że substancja ta wykazuje znaczną aktywność działania skierowanego przeciwko bakteriom gram – dodatnim, przy czym stwierdzono niezwykle silne oddziaływanie na próbki pałeczek brucelozy.
W roku 1967, na uniwersytecie w Aberdeen, Brunett i Thompson odkryli obecność siedmiu naftochinonów, dziewięciu antrachimonów, lapachenoli, kwercetyny oraz kwasów w tzw. twardzieli tego drzewa. Wiele z tych związków wykazywało silne właściwości bakteriobójcze i powstrzymujące rozwój grzybów. Naftochimony szczególnie silnie niszczą bielnik biały, gronkowiec złocisty i grzyby.
Wykazano bakteriobójcze i przeciwzapalne działanie lapacholu. Beta – lapachon objawił tu także silną aktywność działanie przeciwko pasożytom, a ksyloidon swą zdolnością niszczenia wielu odmian bakterii i grzybów. Lapachol działa paraliżująco na oddychanie mokroorganizmów, łamiąc proces wytwarzania niezbędnej im energii. Stwierdzono ponadto, że inny jeszcze składnik tego drzewa, flawonoidalna kwercetyna jest cytotoksyczna dla określonych gatunków pasożytów.

Aktywność przeciwwirusowa

Lapachol i inne składniki Pau Darco charakteryzują się aktywnością działania przeciwko wielu odmianom wirusów z włączeniem w to wirusów opryszczki, wirusów grypy oraz wirusów pryszczycy.
Studia nad przeciwwirusową aktywnością pozwoliło uzyskać wgląd w mechanizm działania tego nadzwyczajnego chinonu. W eksperymentach z wirusami, beta – lapachon demonstrował swą zdolność inhibitowania określonych, kluczowych enzymów wirusowych takich jak polimery DNA i RNA, a także transkrypazę mutacji odwrotnej retrowirusa. Oddziaływania te mają wielkie znaczenie ze względu na potencjalne możliwości leczenia zespołu niedoboru odpornościowego nabytego (AIDS), zakażenia wirusem Epsteina – Barra oraz innych infekcji wirusowych. Wykazano także szczególną skuteczność działania skierowanego przeciwko mansoni.

Oddziaływanie przeciwzapalne

Ekstrakty z kory tego drzewa wykazują wyraźną aktywność przeciwzapalną przy niskiej toksyczności. Tampony nasycone alkoholowym ekstraktem dają bardzo dobre wyniki w zakresie zwalczania szerokiego wachlarza stanów zapalnych, między innymi zapalenia szyjki macicznej.

Skład chemiczny

Ze względu na proekologiczne działania rządu Brazylii i związane z tym ograniczenia w wycinaniu lasów Dorzecza Amazonii kora tego drzewa staje się coraz trudniej dostępna na rynku. W związku z tym szereg firm do produkcji preparatu Pau Darco wykorzystuje całą korę, a czasem nawet w całości drewno tego drzewa. Wiele badań i analiz chemicznych przeprowadzonych zostało na próbkach tzw. twardzieli różnych odmian Tabebuia, ale towarem sprzedawanym na miejscowym rynku i wykorzystywanym do celów medycznych jest wyłącznie wewnętrzna warstwa kory tego drzewa.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły